Gazdálkodás az élővilág megőrzése mellett kicsiben és nagyban

2024.02.20.Élővilág

Manapság egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezettudatosság, mely a gazdálkodás, kertészkedés területén már régóta fontos kérdés. Amellett, hogy magas termésszámot remélünk, s ezért mindent meg is teszünk, arra is figyelnünk kell, hogy az élővilágot ezzel ne, vagy csak minimális szinten károsítsuk.

A Biokontroll már 2022-ben írt arról, hogy az Európai Unió Biodiverzitási Stratégiája a zöld megállapodás részét képezi. Ennek az lenne a célja, hogy a biológiai sokféleség helyreállítása 2030-ig elkezdődjön. Az ökológiai gazdálkodás tehát nagy hangsúlyt kap, de nemcsak magas szinteken zajlik ez a folyamat, hiszen egy kisebb területen gazdálkodó is sokat tehet az élővilág megóvásáért.

Elég körbenézni a saját környezetünkbe, hogy kis lépésekkel, apró mozzanatokkal is milyen sok elérhető, ha a környezetünk megóvásáról van szó.

A gazdálkodás, legyen kicsi vagy nagy léptékű, mindig valamelyest megterheli a környezetet. Sokat tehetünk azonban, ha odafigyelünk, hogy ez a teher a lehető legkevesebb legyen. De mit tehetünk kicsiben, a saját kertünkben a biodiverzitás megőrzéséért? És nagyobb területen?

Az élővilág megőrzése kicsiben

Az élővilág megőrzése nem feltétlen csak a nagyobb mezőgazdasági területek esetében fontos kérdés, hiszen kicsiben is sokat tehetünk érte. A biológiai sokféleség megőrzése már a kertünkben is megkezdődhet, legyen szó városi vagy falusi kiskertekről. Városi környezetben is nagyon sok vadon élő állattal találkozhatunk, melyeknek a kertünk fontos állomás lehet a táplálékszerzésben vagy a búvóhelykeresésben.

Persze szó sincs arról, hogy az erdőből, vagy a város határában lévő erdősávból engedjük be a vaddisznókat, rókákat, nyulakat a kertünkbe garázdálkodni, de a madarak számára fontos állomás lehet egy városi kert is.

A rovarok, bogarak, és lepkék is gyakori lakói a kerteknek, és nem mindegyik ellen kell védekezni. Sőt, egyik-másik még hasznos is lehet a káros rovarok elleni védekezésben. Virágok ültetésével méheket csalogathatunk a kertbe, de a gyíkok és katicák is hasznosak, ha védekezni szeretnénk, mondjuk a levéltetve ellen.

A rovarhotelekkel is segíthetjük az élővilág megőrzését, de akár azzal is, ha nem feltétlen vegyszeres megoldásban gondolkodunk, ha a védekezésről van szó. Számos trükk és ötlet van, amelyek segíthetnek a védekezésben, például a növénytársítás, melyet már több évtizede használnak a természetesen védekezés jegyében.

Nagyobb területen is gazdálkodhatunk úgy, hogy ne sérüljön a biodiverzitás

Amennyiben egy hektárnál nagyobb területet örököltünk és azon gazdálkodnánk, beindítanánk a családi gazdaságok, akkor az aranykalászos gazda képzés jó alap arra, hogy általános mezőgazdasági ismereteket szerezzünk, emellett viszont nem árt, ha a biogazdálkodás irányába is képezzük magunkat.

Persze nem feltétlen kell elkötelezni magunkat a biogazdálkodás mellett, ugyanakkor az élővilág megőrzésében nagy segítség lehet egy ilyen tudás, még ha nem is teljesen környezettudatosan végezzük majd a gazdálkodást.