Így befolyásolhatja az életmód a fogak állapotát

2025.04.03.Életmód

Sajnos sokan, akik rossz fogakkal rendelkeznek egész egyszerűen a genetika mögé bújnak, hiszen elmondásuk szerint a rossz fogaikat felmenőiktől örökölték. Persze ez részben igaz lehet, de fontos beszélni arról is, amire sokan nem gondolnak: Fogaink állapotát igenis befolyásolhatja az, hogy milyen életmódot folytatunk, hogy hogyan élünk.

Bár valószínűleg mindenki tisztában van azzal, hogy mennyire fontos a fogak egészsége, nem csak esztétikai szempontok miatt, hanem fogainkra az az általános egészségünk megőrzése érdekében is vigyáznunk kell. De nézzük, mégis hogyan tudja befolyásolni az életmódunk azt, hogy milyen állapotban vannak a fogaink?

Mi miatt kezd el romlani a fogunk?

A rossz fogak nagyon sok kellemetlenséget idézhetnek elő. Gondolhatunk itt a rossz leheletre, az állandó fájdalomra, a romló rágófunkcióra, de fontos megemlíteni azt is, hogy a rossz fogak bizonyos betegségek kialakulásához is vezethetnek. Sokan kíváncsiak arra, hogy a genetika, vagy az életmód befolyásolja azt, hogy fogaik mennyire romlékonyak? A valóságban azonban a helyzet nem ennyire fehér vagy fekete, de mindent megmutatunk, amit érdemes tudni mindkét megközelítésről.

Kétségkívül fontos szerepet játszik a genetika abban, hogy milyen típusú fogakkal rendelkezünk. Bizonyos esetben az embereknek szerencséjük van hiszen genetikailag erősebb és ellenállóbb fogakkal rendelkeznek, de van aki az érzékeny és problémás fogakat örökölte. Azt, hogy fogaink mennyire erősek, és mennyire erős a külső védőrétegük, a fogzománc öröklött tulajdonsági befolyásolhatják. De emellett bizonyos genetikai betegségek és rendellenességek is befolyásolni tudják fogaink épségét és egészségét, melyek ugyancsak örökletesek lehetnek.

Milyen következményekkel járhat a rossz fogazat?

Fontos beszélni arról is, hogy bármilyen fogakat is öröklünk, fogsorunk állapotára mindig nagy hatással van az, hogy milyen életmódot folytatunk. Ebbe beletartoznak természetesen a szokásaink (dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás,) a táplálkozás és a személyes higiénia is.

Ha például sok cukros és savas ételeket és italokat fogyasztunk, akkor nem szabad csodálkozni azon, hogy a fogaink elkezdenek tönkre menni. Ehhez még inkább hozzájárul az, ha elhanyagoljuk a rendszeres, legalább napi kétszeri fogmosást, de sajnos gyakran az emberek a fogászati szűrővizsgálatokon sem jelennek meg. Lényeges dolog az is, hogy a rossz fog nem csak esztétikai problémákat jelenthet, hiszen sokan nem is gondolják, hogy fogaik állapota milyen mélyreható következményekkel is járhat.

Ezek főleg akkor jelentkezhetnek, ha nem vesszük észre időben a problémát, és a rossz fog, a gyulladt íny nincs időben kezelve. Kutatások bizonyítják, hogy a fogszuvasodás és a gyulladt íny növelheti a szívbetegségek kialakulását, hiszen a szájban lévő baktériumok bekerülhetnek a véráramba, ez pedig a szív távoli részein akár gyulladást is okozhat. Emellett nem szabad alábecsülni a rossz fogak pszichoszociális hatásait sem.

A számunkra nem kielégítő, nem túl szép látvány ugyanis szorongáshoz, önbizalomhiányhoz és akár depresszióhoz is vezethet. Akinek nem szépek a fogai, az nehezebben nyílik meg egy társaságban, nem mer beszélgetni és önfeledten nevetni még a barátaival sem. Fontos, hogy ezzel is foglalkozzunk, hiszen az ebből kiinduló szorongás az élet számos területén jelentkezhet, ez pedig rontja az életminőséget és az általános jólétet is.