Ilyen módon befolyásolják az életünket, a mezőgazdasági tevékenységek
Életminőségünket, életmódunkat számos dolog befolyásolhatja, vannak tényezők, melyekért mi magunk vagyunk a felelősek, de léteznek természetesen olyan dolgok is, melyek nem rajtunk múlnak. A mezőgazdaságnak is jelentős hatása van életmódunkra, hiszen ez biztosítja az élelmiszerellátás, illetve a foglalkoztatás alapját is.
Számos aspektuson át lehet érezni a mezőgazdasági tevékenységek hatásait, az élelmiszerek előállításától kezdve, a gazdaság szempontján át, egészen a vidéki közösségekig elnyúlóan.
Ezúttal részletesen körül járjuk azokat a területeket, melyek befolyásolni tudják életünket, életmódunkat.
A mezőgazdaság és a vidéki életmód
A vidéki életmód és a mezőgazdaság szorosan összekapcsolódik. Egyrészt azért, mert vidéken az emberek nagy része a mezőgazdasági termeléssel, állattenyésztéssel, és az ezzel kapcsolatos iparágakkal foglalkozik, emellett a helyben termelt élelmiszerek a vidéki lakosok számára hozzájárulnak az élelmiszerbiztonsághoz, hiszen az ilyen térségekben nem a szupermarketekben, hanem a helyi piacokon, vagy közvetlenül a termelőktől vásárolnak az emberek.
Emellett nagy általánosságban elmondható, hogy a mezőgazdasági közösségek szorosabb viszonyon alapulnak. Az időjárás viszontagságainak való kitettség, és az élelmiszertermelés egyaránt hozzájárul ahhoz, hogy egy összetartó közösség alakuljon ki, az itt élők között.
3+1 terület, melyet nagyban befolyásol a mezőgazdaság
Munkalehetőség
A világ számos területén a mezőgazdaság jelentős foglalkoztatási lehetőséget nyújt. A mezőgazdaság rengeteg embert foglalkoztat, ők végzik el többek között az olyan fontos feladatokat mint a szántás, aratás, ültetés, betakarítás, sőt még az állattenyésztést is. Ezek a foglalkozások pedig mind-mind hatással vannak a vidéki közösségek életmódjára, illetve gazdaságára egyaránt.
Élelmiszerellátás
Bátran kijelenthető, hogy az élelmiszerek fő forrása a mezőgazdaság, hiszen mindig a termelés minősége és mennyisége határozza meg azt, hogy később milyen élelmiszereket tudnak megvásárolni majd a fogyasztók. Az élelmiszerbiztonság, az élelmiszerminőség, és az élelmiszerárak pedig mind-mind olyan tényezőknek mondhatók, melyek nagyban meghatározzák az emberek életmódját és étkezési szokásait is.
Értéknövelés, és az élelmiszerfeldolgozás
A tévhitekkel ellentétben nem csupán az alapélelmiszerek előállításáért felelős a mezőgazdaság, hiszen igen fontos szerepet játszik az élelmiszerek feldolgozása mellett az értéknövelése is. Például az előállított élelmiszerek feldolgozása, konzerválása, és csomagolása elvezet a mezőgazdaságokból készült késztermékekhez, ez pedig ugyancsak hatással lehet az életmódunkra.
Fenntarthatóság
A fenntarthatóság mára már az élet számos területén egyre fontosabbá válik. A különböző fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok (például az ökológiai gazdálkodás, az organikus termesztés) mind-mind hozzájárulnak a környezetvédelemhez, így befolyásolni tudják az emberek környezettudatos döntéseit is.
Jól látszik tehát, hogy életmódunk valóban szorosan összefügg a mezőgazdaság társadalmi, környezeti, és gazdasági hatásaival. Az agrárszektor folyamatos fejlődése és változása befolyásolja a munkahelyeket az élelmiszerellátást is, így ezek a területek egyaránt hatást gyakorolnak az életminőségünkre, és életmódunkra is.