Környezettudatosan otthon: nem mindig egyszerű

2023.10.31.Életmód

A környezettudatos szemlélet egyre nagyobb teret hódít, nemcsak külföldön, de hazánkban is. Ugyanakkor sokan szembesülnek vele, hogy az otthonunk, illetve az életmódunk környezetbaráttá alakítása nem mindig egyszerű.

Elkezdeni mindig nehéz

Mindegy, hogy egy egészséges életmódról vagy épp a környezettudatos otthon kialakításáról van szó, elkezdeni mindig nagyon nehéz. Sokan ilyenkor csak azt látják, hogy mennyi mindenen kellene változtatni, és azt hiszik, csak akkor lehetnek sikeresek, ha mindent egyszerre változtatnak meg.

A tervezés persze fontos lépése ennek a folyamatnak, és célszerű is alaposan utána járni mindennek, de nem kötelező azonnal, minden tekintetben változásokat bevezetni. Kezdetjük kis lépésekben, mondjuk csak egy helyiség, egy aspektus, egy tényező esetében, majd szépen fokozatosan az egész háztartás átalakulhat egy sokkal környezettudatosabb szemlélet jegyében.

A környezettudatos konyha alapjai

A legtöbben a konyhában kezdik el a környezetbarát élettér kialakítását, illetve a környezettudatos otthon megteremtését. Itt sem érdemes kapkodni, és fokozatosan bevezetni a változásokat. De mi mindenre érdemes odafigyelnünk, ha környezetbarát konyhát szeretnénk?

A Mindmegette.hu egy érdekes cikket állított össze, hogy mi az a 9 szabály, melynek betartásával máris sokkal tudatosabbak lehetünk. A cikk szerint a bevásárlási szokásaink átgondolásával, és egy tudatosabb főzés megtervezésével sokat tehetünk a fenntarthatóságért, de egyébként az egészségünkért is.

De a környezettudatosság nem áll meg csak a főzésnél és bevásárlásnál. A tárolás tekintetében is lehetünk „zöldek”, de a takarítás, mosogatás és a hulladékok kérdésében is érdemes változtatásokat eszközölnünk, ha valóban élhetőbb bolygót szeretnénk hátrahagyni a gyermekeinknek. Már azzal is sokat tehetünk, ha többször használatos dolgokat használunk, tehát mondjuk nem papírtörlőt, hanem konyharuhát, és nem papír, hanem textil szalvétát.

A hulladék gyűjtés terén többféle megoldást is választhatunk. A szelektív hulladék gyűjtéstől a zero waste elvéig sokféle módon csökkenthetjük, vagy környezettudatosabbá tehetjük a hulladékgyűjtéssel kapcsolatos szokásainkat.

Tisztálkodási és szépségápolási szokásait nehezebb környezettudatossá tenni

A fürdőszobában azonban kicsit nehezebb a dolgunk. Az egy.hu cikke szerint, amíg a konyhában azért lényegesen több tér és lehetőség van a kísérletezésre, és megtalálni a leginkább környezettudatos megoldást, mondjuk a tisztítás vagy a hulladékok terén, mint a tisztálkodás és a szépségápolás terén.

A szépségápolási, tisztálkodási szerek esetén kevésbé vagyunk bátrak, hiszen a bőrünk épségéről van szó. Nehéz is néha megállapítani, hogy valójában az adott készítmény mennyire környezettudatos.

Ennek megkönnyítése érdekében a Provenance létrehozott egy platformot, ahol a szépségipar márkák hitelesíthetik és igazolhatják a környezetvédelemmel kapcsolatos állításaikat, a fogyasztók pedig meggyőződhetnek arról, hogy az adott termék valóban környezetbarát. Ez nagyban megkönnyítheti, hogy a konyha mellett a fürdő is a lehető leginkább környezettudatos legyen.